Nawigacja

Aktualności

XV Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

27 stycznia 2023 r. obchodzimy 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz piętnasty. We współorganizację tych dni w 2012 r. włączył się Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Dotychczas były organizowane w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regonu. Podczas obchodów odbywały się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowano pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

Wszystkie podejmowane inicjatywy były wyrazem głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka, cieszyły się dużym zainteresowaniem, także za granicą. Świadczy o tym liczba gości z zagranicy potomków ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, którzy przybywali na Podkarpacie, aby uczestniczyć w obchodach. 

Obchody odbywać  się  będą w 24 miastach i miejscowościach regionu. W tym roku po raz pierwszy w obchody włączyła się  gmina Wiśniowa. To na jej terenie w czasach II wojny światowej w leśnym kompleksie ukrywała się grupa Żydów licząca około 30-40 osób.  Ukrywającym się pomagało kilkunastu Polaków. Niestety informacje o tym dotarły do Niemców. Większość Żydów została przez nich zamordowana. Zastrzelonych zostało także kilku Polaków, którzy brali udział w akcji pomocy. W miejscu, gdzie znajdowała się jedna z kryjówek żydowskich zostanie postawiona pamiątkowa macewa z wypisanym na niej nazwiskami osób ukrywających się w tym leśnym kompleksie. W uroczystości będą uczestniczyć  zaproszeni goście z Izraela i Stanów Zjednoczonych. 

Zwracamy się do Państwa z apelem o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holocaustem na terenie całego województwa podkarpackiego. 

XV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się pod patronatem marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, organizatorami są: Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

PROGRAM XV OBCHODÓW DNI  PAMIĘCI O OFIARACH HOLOCAUSTU NA PODKARPACIU W ZAŁĄCZNIKU. 

do góry