Nawigacja

Aktualności

Pracownicy IPN w Rzeszowie współpracują z Fundacji Kościuszkowską w Nowym York

W listopadzie przywitaliśmy koleżankę Barbarę Szczepańską z Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie, która powróciła z miesięcznej delegacji w USA. Przebywała tam cały październik, wykonując prace związane z opracowaniem i zabezpieczeniem technicznym zasobu archiwalnego Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Yorku.

W archiwum Fundacji znajdują się cenne materiały historyczne powstałe od lat 20-tych XX wieku. Jesteśmy szczególnie dumni z naszego wkładu w prace związane z Fundacja Kościuszkowską z uwagi na osobę jej założyciela, Stefana Piotra Mierzwy, który urodził się w 1892 r. w Rakszawie na Podkarpaciu. Założył on w 1925 r. fundację polonijną mającą na celu działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej. Organizował wystawy, koncerty i konkursy, promował polską sztukę.

Fundacja upamiętnia postać Tadeusza Kościuszki - wybitnego Polaka, generała, powstańca, bohatera dwóch narodów. Doceniamy ogromny wkład Fundacji w relacje polsko-amerykańskie w czasie II Wojny Światowej i w okresie PRLu.

 

do góry