Nawigacja

Aktualności

Archiwum Pełne Pamięci poszerza się o kolejną cenną kolekcję

W ramach programu „Archiwum Pełne Pamięci” 28 października 2022 r.  Ewa Kuberna działaczka i liderka NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli udostępniła w celu zdigitalizowania do zbiorów Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie dokumenty, fotografie oraz wydawnictwa drugiego obiegu. Materiały ukazują funkcjonowanie NSZZ „Solidarność” w okresie jego jawnej działalności, stanu wojennego, jak i działalności podziemnej. Wśród tych dokumentów są m.in. fotografie i archiwalia prezentujące aktywność Duszpasterskiego Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej, liczne zdjęcia ze strajków w Stalowej Woli (1988 r), oraz dokumentacja Komisji Interwencji i Praworządności „S” w Stalowej Woli zawierająca informacje o represjach stosowanych przez władze komunistyczne w końcowym okresie PRL. Osobną część zbioru tworzą ulotki i nielegalne czasopisma.

Wspomniane materiały posiadają pierwszorzędne znaczenie dla dziejów „NSZZ „Solidarność” w Polsce południowo – wschodniej.

Po opracowaniu przy współpracy historyków: Igora Witowicza i  wspierającego go dr. hab. Mariusza Krzysztofińskiego,  materiały będą dostępne badaczom.

Opisy do zdjęć:
Plik: 1983-07-06, Biuletyn Inf. TKZ NSZZ S HSW
Pierwsza strona Biuletynu Informacyjnego Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „S” Huty Stalowa Wola z dnia 6-07-1983 r.

Plik: SMiS, nr 1, 1988
Pierwsza strona Stalowolskiego Miesięcznika Solidarności – Gazeta Ruchu „SMIS” z kwietnia 1988 r.

Plik: Stalowa Wola dom katechetyczny 1987
Pamiątka poświęcenia Domu Katechetycznego przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli w Święto Chrystusa Króla w 1987 r.

Plik: Poczta Solidarność 1988
Znaczki Poczty Solidarność wydrukowane techniką sitodruku w 1988 r. Stalowej Woli wg projektu Stanisława Popka

 

 

do góry