Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie Obchody Święta Policji – Rzeszów, 27 lipca 2022

Lipiec to szczególny miesiąc dla Polski.  24 lipca 1919 r.  powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji w lipcu 1995 r. Sejm Rzeczypospolitej ustanowił dzień 24 lipca Świętem Policji. W 103. rocznicę powołania Policji Państwowej 27 lipca 2022 r. w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły Mszą świętą w intencji policjantów i pracowników Policji  w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława. Po jej zakończeniu policyjne pododdziały przeszły na Plac Farny. Tam odbył  się uroczysty apel, w trakcie którego zostały wręczone awanse na wyższe stopnie służbowe, odznaczenia państwowe i medale. Były oficjalne przemówienia okolicznościowe, meldunki oraz defilada pododziałów honorowych.

W uroczystościach uczestniczył gen. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, służby mundurowe, poczty sztandarowe z miejskich i powiatowych komend, zaproszeni goście. Uroczystość uświetniła orkiestra policyjna z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

Świętowaniu towarzyszył policyjny piknik w Białym Ogrodzie przy Placu Farnym. Było wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: pokaz policyjnych radiowozów, motocykli, w tym Harley-Davidson,  pokaz policyjnego wyposażenia prewencji, ruchu drogowego i technik kryminalistycznych, patrole konne, rowerowe, pokaz tresury psa służbowego i stoiska profilaktyczne. 

do góry