Nawigacja

Aktualności

Dodatek Instytut Pamięci Narodowej – 80 lat od „Akcji Reinhard”

  • Dodatek Instytut Pamięci Narodowej – 80 lat od „Akcji Reinhard”

W 80. rocznicę deportacji Żydów do obozu zagłady w Bełżcu Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na ręce czytelników oddaje Dodatek Historyczny poświęcony Żydom skazanym na zagładę w ramach „Akcja Reinhard”.
Już 9 marca 1942 r. mieleccy Żydzi zostali zgromadzeni przez niemieckie formacje policyjnego na rynku, a następnie wywiezieni na teren dystryktu lubelskiego. Nocą z 16 na 17 marca 1942 r. do obozu Zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa. Działaniom tym Niemcy nadali kryptonim „Aktion Reinhard” na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha. Ofiary operacji Reinhard zabijano głównie w specjalnie zorganizowanych niemieckich obozach zagłady w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Miejscem kaźni był również obóz koncentracyjny na Majdanku. Ludobójstwo Żydów w Generalnym Gubernatorstwie było integralną częścią przeprowadzanego przez władze Trzeciej Rzeszy „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”.

W ramach „Aktion Reinhard”, która trwała od marca 1942 do listopada 1943 roku, Niemcy zamordowali około dwóch milionów Żydów. Większość uśmierconych stanowili Żydzi z terenów Generalnego Gubernatorstwa, z okręgu białostockiego i Komisariatu Rzeszy Wschód. Wśród ofiar była również ludność żydowska z Protektoratu Czech i Moraw, Słowacji, Rzeszy, Austrii, Grecji, Jugosławii, Francji, Holandii i Białorusi. W grudniu 1942 r. obóz został zamknięty. Przez następne miesiące Niemcy zacierali ślady swoich zbrodni.

W dodatku polecamy artykuły:

  • Andrzej Krempa Deportacja mieleckich Żydów
  • dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec Początek akcji „Reinhard” w Rzeszowie w świetle wspomnień Mali Mintzberg, Mosze Ostera i Aleksanrda Hellera - żydowskich mieszkańców grodu nad Wisłokiem
  • dr Wojciech Hanus Akcja „Reinhard” w dystrykcie Galicja
  • dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy Realizacja Aktion Reinhard na tzw. Rzeszowszczyźnie
  • dr Piotr Szopa Wybrane przykłady upamiętnień poświęconych ofiarom Holokaustu w województwie podkarpackim
do góry