Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Odważni w czasach chaosu” w ramach projektu Akademii Pileckiego – Nowa Sarzyna, 9 marca 2022

9 marca 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Sarzynie odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Odważni w czasach chaosu”. Została ona przygotowana przez uczniów Liceum: Alicję Kusy, Beatę Niedbała, Mateusza Rudzińskiego, Tomasza Zebzdę, w ramach projektu Akademii Pileckiego.

Na wystawie przedstawiono postać Tomasza Betki (1909-1996) „Manierki”, pochodzącego z Woli Zarczyckiej, żołnierza ZWZ-AK, członka antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej, kierownika koła Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i dowódcy „Straży” w Woli Zarczyckiej, aresztowanego przez Urząd Bezpieczeństwa 1 lutego 1950 r., skazanego wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie z 15 września 1950 r. na karę dożywotniego więzienia, który został zwolniony na podstawie amnestii 25 maja 1956 r. Twórcy wystawy przedstawili także odwagę kobiet, które musiały znosić ciężar wojny.

Na otwarciu wystawy obecny był Jan Betka, syn Tomasza Betki, który na potrzeby wystawy udostępnił materiały z archiwum rodzinnego. Opiekę merytoryczną sprawowała nauczycielka historii w liceum – mgr Monika Ożóg we współpracy z dyrektorem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie – mgr Hubertem Kołtunem. Projekt i współpraca z Instytutem Pileckiego odkryły w uczestnikach chęć do zainteresowania się lokalną historią. Dzięki nim pamięć o lokalnych bohaterach będzie ciągle żywa.

W otwarciu wystawy uczestniczył  dr Piotr Chmielowiec, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie, który wygłosił prelekcję dotyczącą Armii Krajowej.

do góry