Nawigacja

Aktualności

Ceremonia upamiętniająca ofiary Akcji Reinhardt w 80. rocznicę pierwszych masowych deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu – 15 marca 2022 roku

W 80. rocznicę pierwszej deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku organizuje uroczystość, upamiętniającą ofiary zbrodniczej niemieckiej Akcji „Reinhardt”, trwającej od marca 1942 r. do jesieni 1943 r.

  • Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Fot. Filip Musiał (IPN)
  • Zaproszenie na obchody 80. rocznicy pierwszych masowych deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu

W 80. rocznicę deportacji Żydów z getta w Lublinie do obozu zagłady w Bełżcu – miejscu kaźni polskich Żydów – na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu 15 marca 2022 roku o godz. 12.00 odbędzie się ceremonia z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku dr. Tomasza Kranza upamiętniająca operację Reinhardt.

Organizatorami ceremonii są prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz dr Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Wezmą w niej udział przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

W czasie ceremonii zostaną odczytane relacje trojga świadków ocalałych z obozu w Bełżcu: Poli Hirszman, Ireny Schnitzer i Rudolfa Redera. Przedstawiona będzie również relacja Eustachego Ukraińskiego, nauczyciela ze szkoły powszechnej w Bełżcu. Odprawiona zostanie modlitwa w intencji ofiar obozu, a na koniec uczestnicy uroczystości oddadzą hołd ofiarom ludobójstwa zapalając znicze w niszy Ohel.

Uroczystość będzie transmitowana na kanale IPNtv.

***

Akcja Reinhardt: nocą z 16 na 17 marca 1942 r. do obozu Zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa. Działaniom tym Niemcy nadali kryptonim „Aktion Reinhardt” - na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha. Ofiary operacji Reinhardt zabijano głównie w specjalnie zorganizowanych niemieckich obozach zagłady w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Miejscem kaźni był również obóz koncentracyjny na Majdanku. Ludobójstwo Żydów w Generalnym Gubernatorstwie było integralną częścią przeprowadzanego przez władze Trzeciej Rzeszy „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”.

W ramach „Aktion Reinhardt”, która trwała od marca 1942 do listopada 1943 roku, Niemcy zamordowali około dwóch milionów Żydów. Większość uśmierconych stanowili Żydzi z terenów Generalnego Gubernatorstwa, z okręgu białostockiego i Komisariatu Rzeszy Wschód. Wśród ofiar była również ludność żydowska z Protektoratu Czech i Moraw, Słowacji, Rzeszy, Austrii, Grecji, Jugosławii, Francji, Holandii i Białorusi. W grudniu 1942 r. obóz został zamknięty. Przez następne miesiące Niemcy zacierali ślady swoich zbrodni.

do góry