Nawigacja

Aktualności

W Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego pamiętamy o Powstańcach Wielkopolskich z naszego regionu

W ramach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w celu uczczenia nowego święta i oddania hołdu uczestnikom bohaterskiego zrywu, reprezentacja OBUWIM IPN w Rzeszowie - Maria Rejman i dr Piotr Szopa zapaliła znicze na grobie hrabiego Stefana Dąmbskiego - Powstańca Wielkopolskiego na Cmentarzu w Rudnej Wielkiej.

Dr Piotr Szopa, naczelnik OBUWiM IPN w Rzeszowie odwiedził z rodziną grób Powstańca st. szer. Wawrzyńca Godka ur. w 1870 r. w Jarząbkowie, pracownika PKP, który z Gniezna trafił na Podkarpacie wysiedlony przez Niemców z czasie II wojny światowej. ZAmieszkał w Żyznowie w pow. strzyżowskim i tu spoczywa na miejscowym cmentarzu. Zachęcamy do odwiedzin u innych Powstańców spoczywających na Podkarpaciu. Część Jego Pamięci.

Zainspirowany akcją IPN, przyjaciel OBUWiM IPN w Rzeszowie pan Zdzisław Domino zainicjował spotkanie na grobie powstańca wielkopolskiego Andrzeja Grochowego w Zabierzowie, gdzie pan Zdzisław przybliżył zebranym sylwetkę bohatera.

Andrzej Grochowy urodził się się w 1899 r. w miejscowości Morownica w Wielkopolsce, zmarł w 1974 r. w Racławówce i spoczął na cmentarzu w Zabierzowie. W okresie od 5 stycznia 1919 r. do 22 lutego 1919 r. był uczestnikiem powstania wielkopolskiego służąc w tzw. Kompanii Wielichowskiej. Brał udział w walkach pod Wolsztynem, Zbąszyniem, Grudnem, Kumorowem i Wiedzichowem pod dowództwem podporucznika Kabscha. Za swoją szczególnie zaangażowaną i nienaganną służbę wojskową w Powstaniu Wielkopolskim został odznaczony Krzyżem Walecznych. W docenieniu zasług Andrzeja Grochowego dla powstania, Rada Państwa nadała mu w dniu 26 kwietnia 1972 r. stopień wojskowy podporucznika Wojska Polskiego.

do góry