Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918 –1919” – Rzeszów, 22 grudnia 2021

22 grudnia 2021 r. przed siedzibą Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odsłonięto wystawę „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”.

W tym roku 27 grudnia,w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W celu uczczenia nowego święta i oddania hołdu uczestnikom bohaterskiego zrywu, Instytut Pamięci Narodowej wraz z wojewodami zaplanowali prezentację w całej Polsce wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”. Wystawę zaprezentował dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie wraz z wojewodą podkarpackim dr Ewą Leniart. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, władz samorządowych, służb mundurowych i mieszkańcy miasta.

Na planszach wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem: jego genezę z uwypukleniem działań organicznikowskich przygotowujących społeczeństwo polskie Poznańskiego do odzyskania niepodległości, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania I.J. Paderewskiego, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Wystawa podejmuje również próbą bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest naszą powinnością i zobowiązaniem wobec przodków walczących za naszą Ojczyznę.

Zachęcamy do jej zwiedzania do 23 stycznia 2022 r. 

do góry