Nawigacja

Aktualności

Odsłonięto tablicę „Znanym i Nieznanym Ludziom Solidarności” – Rzeszów, 10 grudnia 2021

10 grudnia 2021 r.  w Rzeszowie odsłonięto tablicę „Znanym i Nieznanym Ludziom Solidarności” w 41. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Tablicę wmontowano w obelisk poświęcony Adamowi Matuszczakowi, który został odsłonięty 31 sierpnia 1998 r. z okazji 18. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.  Zmarły w 1995 roku Adam Matuszczak - działacz rzeszowskiej Solidarności był wieloletnim pracownikiem WSK „PZL-Rzeszów”.  W sierpniu i we wrześniu 1980 r. uczestniczył w strajku zorganizowanym na terenie WSK „PZL-Rzeszów”. Był przewodniczącym komitetu strajkowego. Od września 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność˝ w swoim miejscu pracy. W 1981 r. był delegatem na I Walne Zebranie Delegatów Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność˝. 13 grudnia 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach w Bieszczadach. Z internowania został zwolniony w lutym 1982 r. W latach 1982-1989 Adam Matuszczak był przewodniczącym tymczasowej komisji związkowej WSK „PZL-Rzeszów” i współpracownikiem RKK Rzeszów. Był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. Jesienią 1988 r. ogłosił jawną działalność Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność˝ w WSK „PZL-Rzeszów”. Później był m.in. posłem na Sejm RP oraz radnym miasta Rzeszowa. W uroczystościach udział wzięli rodzina Adama Matuszczaka - jego żona Henryka oraz córka i wnuk Adam. 

Podczas urocztości sylwetkę Adama Matuszczaka przypomniał dyrektor rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Iwaneczko, który podkreślał, że jego postać oraz innych działaczy „Solidarności”, została nieco zapomniane w świadomości wielu obecnych mieszkańców Rzeszowa. Tego typu upamiętnienia mają to zmienić.

Zapisywanie tych nazwisk na tablicach, na kartach książek jest bardzo ważne. Chodzi o to, aby ludzie, którzy widzą autobus miejski kierujący się na ul. Matuszczaka, widzieli twarz tego odważnego człowieka, wiedzieli kim był, i kim byli również Józef Konkel, Antoni Kopaczewski, Marek Wójcik czy kim jest Wanda Tarnawska. To bardzo ważne dla naszej tożsamości -  mówił dr Dariusz Iwaneczko.

Inicjatorką upamiętnienia wydarzeń związanych z powstaniem „Solidarności”, wprowadzeniem stanu wojennego oraz samego Adama Matuszczaka, była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreślała, że działacze „Solidarności” powinni być wzorami w wychowaniu przyszłych pokoleń. Jak zapewniała ważna jest pamięć o znanych i nieznanych uczestnikach walki o wolność w Polsce.

 

do góry