Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy „Nie zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie niepodległości” – Nisko, 8 października 2021

8 października 2021 r. w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Nie zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie niepodległości”.

Wystawa jest jednym z działań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu „Niepodległa blisko nas” realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” w partnerstwie z trzema szkołami średnimi z terenu powiatu niżańskiego (Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Zespołem Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Rudniku nad Sanem), dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz środków Powiatu Niżańskiego.
Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy o najważniejszych wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wystawa „Nie zawsze defilada” składa się z 18 paneli (roll-upów) i została udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów. 

Na wstępie Katarzyna Woźniak – koordynator projektu powitała przybyłych gości i przedstawiła informacje dotyczące realizowanego projektu. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Robert Bednarz – starosta niżański, Waldemar Ślusarczyk – burmistrz Gminy i Miasta Nisko, dr Jacek Magdoń – starszy specjalista rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Radosław Maziarz - dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku, dyrektorzy szkół średnich z terenu powiatu niżańskiego - Wacław Piędel, Stanisław Haduch, Edward Wołoszyn, wicedyrektor Jacek Cieśla, Janusz Ogiński - dziennikarz, regionalista, autor albumów o Nisku i Powiecie Niżańskim, przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Niżańskiej - prezes Stanisław Gawryś i Zygmunt Kunikowski, nauczyciele Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku - Anna Brak i Tomasz Sudoł, pracownicy Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji - naczelnik Anna Orzoł i Specjalista ds. pozyskiwania funduszy Alina Kurlej, przedstawiciele Klubu Seniora w Nisku na czele z Prezesem Teresą Ryczko oraz uczniowie RCEZ.

Uroczystego powitania osób uczestniczących w otwarciu wystawy dokonały również lokalne władze: starosta Robert Bednarz i burmistrz Waldemar Ślusarczyk. Następnie prelekcję wygłosił dr Jacek Magdoń - współautor wystawy, historyk rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas ciekawej prezentacji pan Jacek pokazał jak Święto Odzyskania Niepodległości funkcjonowało w różnych okresach najnowszych dziejów Polski, jak i kiedy świętowano w II RP, czy udawało się czcić to święto w czasie II wojny światowej i w okresie PRL, jak wyglądało podtrzymanie tradycji 11. Listopada na wychodźstwie. Po zakończeniu prelekcji zaproszeni goście mogli indywidualnie obejrzeć wystawę. Wystawa jest dostępna w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” do końca października 2021 r.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Dofinansowano ze środków Powiatu Niżańskiego. 

 

do góry