Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy multimedialnej „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia – Rzeszów, 11 października 2021

Można ją oglądać w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przy ul. Szopena 23 do 3 grudnia 2021 r.

11 października 2021 r. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Oddziału otworzył i zaprezentował nowoczesną multimedialną wystawę „20 – 40 – 20”, która  jest niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci. W tematykę wystawy wprowadziła uczestników Katarzyna Kyc, edukator Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. 

W jej otwarciu uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele Rodzin Katyńskich Marek Soja z siostrą - dzieci śp. pani Stanisławy Sojowej, córki por. Ignacego Deca, Maria i Adam Matuszak ze Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939”, Eugenusz Taradajko członek Zespołu Ekshumacyjnego w Katyniu i Miednoje. Do uczestników spotkania list skierowała Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, przybyła także przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Iwona Bereś, starszy wizytator. 

Wystawa „20 – 40 – 20” czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – ­jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Wystawa była tworzona z myślą o młodych odbiorcach, korzystających z nowoczesnych technologii. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ukazuje losy  niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.  

Poznaj ich historię. Wystawa „20 – 40 – 20” czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia. 

 

Aktualnie ekspozycja jest prezentowana w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (ul. Szopena 23). Istnieje możliwość zapoznania się z wystawą po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Jednocześnie może oglądać nie więcej niż 15 osób. Chętnych prosimy o kontakt z sekretariatem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie - tel. 17 86 06 054. 

 

do góry