Nawigacja

Aktualności

101. rocznica Bitwy pod Dytiatynem – Rzeszów, 16 września 2021

Z okazji 101. rocznicy Bitwy pod Dytiatynem 16 września 2021 r.  w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyła się prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej „Polskie Termopile” – „Dytiatyn” połączona z konferencją i prezentacją spotu filmowego przedstawiającego monetę.

W uroczystości wzięli udział: historycy IPN Oddział w Rzeszowie: dr Piotr Szopa, który wygłosił referat „Bitwa pod Dytiatynem. Bohaterowie niepodległej Rzeczpospolitej” i dr Jacek Magdoń, który zaprezentował publikację IPN Oddział w Rzeszowie pt. „Polskie Termopile 1920”. Dr Jerzy Majka przybliżył temat „Udział rzeszowskich pułków w wojnie polsko-bolszewickiej”, a Jerzy Guniewski, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie zaprezentował monetę NBP.  Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę o nominale 20 zł „Polskie Termopile” – „Dytiatyn” (kontynuacja serii) – 8 września 2021 r. Na rewersie monety przedstawiono fragment reprodukcji obrazu Jerzego Kossaka „Bój pod Dytiatynem 16 września 1920”. Na awersie wszystkich monet z serii „Polskie Termopile” widnieje postać Ateny – bogini sprawiedliwej wojny i mądrości.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rodzin poległych pod Dytiatynem, w tym rodzina por. Franciszka Wątroby, prezentując m.in. dokumenty i pamiątki po poległych w tym Krzyż Virtuti Militari. Wzruszajcie wspomnienia były żywą lekcją historii.

Organizatorem uroczystości jest Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, a partnerami instytucjonalnymi Oddział Okręgowy NBP w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Fot. Monika Mularz-Dobrowolska

do góry