Nawigacja

Aktualności

53. rocznica śmierci Ryszarda Siwca

8 września 1968 r. Ryszard Siwiec Żołnierz Armii Krajowej dokonał samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności przywódców Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, dyplomatów i 100 tysięcy widzów.

12 września mija 53. rocznica śmierci Ryszarda Siwca, który w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację, dokonał 8 września 1968 r. samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Przed wyjazdem na dożynki sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową antykomunistyczne przesłanie. Kończyły je słowa: „Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!

Zmarł cztery dni później. Dramatyczny protest został przemilczany przez wszystkie media oficjalne, a świadkom samospalenia bezpieka próbowała wmawiać, że Siwiec był niezrównoważony psychicznie.

Polecamy film „Ryszard Siwiec. Wołanie o Wolność” Z Archiwum IPN

Polecamy Państwa uwadze projekt „Krzyk szarego człowiek. Ryszard Siwiec 1909–1968”, którego autorami są Jakub Izdebski i dr Marcin Krzanicki z IPN Oddział w Rzeszowie. Powstał jako rozwinięcie tradycyjnej wystawy o tym samym tytule. Mamy nadzieję, że dzięki elektronicznej formie opowieść o Ryszardzie Siwcu dotrze do szerszego grona odbiorców, a o jej bohaterze będą pamiętać nie tylko Polacy, ale też Czesi i przedstawiciele innych narodów: https://www.ryszardsiwiec.com/

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w 2018 r. przygotował Dodatek Historyczny poświęcony postaci Ryszarda Siwca i wydarzeniom, które miały miejsce ponad pół wieku temu. Zachęcamy do lektury. 

do góry