Nawigacja

Aktualności

12 września 2021 r. w Wołkowyi w gminie Solina odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą mieszkańców tej wsi zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz Ukraińskiej Organizacji Nacjonalistów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wołkowyi, następnie zaproszeni goście i licznie zebrani mieszkańcy przeszli na miejsce odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary, odbyły się też okolicznościowe przemówienia. 
W swoim wystąpieniu dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie powiedział:
Nie pokuszę się o diagnozę tej sytuacji, kto był pierwszy, kto dokonywał odwetu, chociaż fakty historyczne mówią w sposób jednoznaczny. Dlatego naszym obowiązkiem, obowiązkiem ludzi ale także obowiązkiem instytucjonalnym jest przypominanie o tych faktach i przypominanie ofiar tamtych wydarzeń.
Do krwawego mordu na ludności Wołkowyi z rąk UPA doszło z 14 na 15 lipca 1946 roku. Świadkiem tych wydarzeń był Piotr Tymejczyk, któremu banderowcy zabili teścia, Stanisława Fałka. Jego nazwisko wśród szesnastu jest wymienione na odsłoniętej tablicy.

Podczas uroczystości Artur Brożyniak – historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie wygłosił referat pt. Zbrodnia nacjonalistów ukraińskich  w Wołkowyi w nocy z 14 na 15 VII 1946 r. ” 

​Tablica została sfinansowana ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Fot. Maria Rejman- IPN Rzeszów

do góry