Nawigacja

Aktualności

W Ulanowie odsłonięto mural inspirowany rzeźbą Mistrza Andrzeja Pityńskiego

15 sierpnia 2021 r.  w Święto Wojska Polskiego miała miejsce uroczystość odsłonięcia muralu stworzonego na podstawie dzieła rzeźbiarza Andrzeja Pityńskigo.

Obraz na ścianie Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie powstał dzięki staraniom fundacji imienia pochodzącego z Ulanowa artysty. Mural przedstawiający postać klęczącego rycerza na tle biało-czerwonej flagi, zainspirowany rzeźbą Andrzeja Pityńskiego „Mściciel”, został odsłonięty na ścianie GCK w Ulanowie. Obraz powstał dzięki projektowi „Mur,ale historia Wojska Polskiego” prowadzonemu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przy wsparciu finansowym Gminy i Miasta Ulanów, Powiatu Niżańskiego i Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Autorem obrazu jest częstochowski artysta Michał Czerko, który przy realizacji współpracował z rudniczaninem Michałem Machem.

Dla naszej społeczności ważne jest działanie na rzecz pamięci o Andrzeju Pityńskim, rozpowszechnianie jego dzieł oraz kształtowanie świadomości historycznej młodego pokolenia w oparciu o patriotyczną twórczość ulanowskiego rzeźbiarza. Jest to też okazja do wspomnień o ulanowskim artyście, który w swojej twórczości odwoływał się do wartości patriotycznych związanych z podziemiem antykomunistycznym – mówiła Grażyna Pityńska-Kumik, współzałożycielka fundacji.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele parafialnym w intencjach Ojczyzny oraz śp. Andrzeja Pityńskiego. Zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Tarczą Honoru – rzeźbami, które Mistrz Pityński podarował rodzinnemu miastu. W odsłonięciu muralu uczestniczyli: Adam Mach Wicestarosta Niżański, Magdalena Hasiak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego, Stanisław Garbacz burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, por. Anna Kulec z 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku, prof. dr hab. Jan Draus, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, Dionizy Garbacz prezes Wydawnictwa Sztafeta, dr Witold Zych autor książki o Andrzeju Pityńskim, Barbara Wójcik wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Ulanowie oraz Grażyna Pityńska-Kumik przewodnicząca Fundacji Patriotycznej im. Andrzeja Pityńskiego.

Mistrz Andrzej Pityński to człowiek, którego postawa jest wzorem dla nas wszystkich. Swojemu rodzinnemu miastu przekazał bezcenne skarby. Mam na myśli nie tylko rzeźby, medale, rysunki i pamiątki historyczne, dzięki którym powołaliśmy muzeum jego imienia. Andrzej całym swoim życiem dał nam wspaniałą lekcję pamięci, patriotyzmu, szacunku dla tradycji i związanych z nimi wartości. Drogi Andrzeju jestem przekonany, że tak jak Ty nigdy nie zapomniałeś o swoim Ulanowie, tak Ulanów nigdy nie zapomni o swoim wybitnym synu podkreślał Stanisław Garbacz burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. 


Niedzielne uroczystości uświetniły wykład dr Mirosława Surdeja, historyka Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie pt. „Okręg Rzeszowski Narodowej Organizacji Wojskowej - Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w latach 1944- 1947”, „Okręg Rzeszowski Narodowej Organizacji Wojskowej- Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w latach 1944- 1947”, wspomnienie o artyście wygłoszone przez Dionizego Garbacza i dr Witolda Zycha, koncert Chóru Ulanowskiego, prelekcja dotycząca husarii Waldemara Kokoszki i występy młodzieży z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ulanowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się dokumentalny film nowojorskiej reżyserki Gabrieli Komarnickiej o Mistrzu Andrzeju Pityńskim i wystawa zdjęć znanego fotografa Czesława Czaplińskiego prezentująca sylwetkę artysty. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Bitwa Warszawska” skierowany do młodzieży szkolnej. Chętni mogli także odwiedzić Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, a na koniec posilić się wojskową grochówką wprost z kuchni polowej.

Fot. Bartłomiej Pucko

do góry