Nawigacja

Aktualności

Wakacje z IPN dla młodzieży odpoczywającej w Myczkowcach

Edukatorzy Zenon Fajger i Maciej Rędziniak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie przeprowadzili zajęcia  „Miś Wojtek. Niezwykły żołnierz gen. Andersa”.
Zajęcia zostały zorganizowane w ramach cyklu spotkań „Wakacje z IPN” dla młodzieży wypoczywającej na letnim pobycie w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach.
W ramach zajęć zorganizowano wykład przedstawiający historię niezwykłego żołnierza służącego w armii polskiej podczas II wojny światowej – kaprala Misia Wojtka (syryjskiego niedźwiedzia brunatnego).

Miś został zakupiony przez por. Anatola Tarnowieckiego dla dziewczynki o imieniu Inka i przebywał w obozie dla uchodźców niedaleko Teheranu.  W sierpniu 1942 r.  wraz z 22 kompanią zaopatrzenia artylerii przeszedł cały szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Cwierćtonowy niedźwiedź odbył w marcu 1944 r. podróż przez Morze Śródziemne na pokładzie motorowca Batory”. Jednym z pamiętnych wyczynów Wojtka była akcja złapania arabskiego szpiega, przed zaplanowanym atakiem dywersantów, czy walka pod Monte Cassino, gdzie pomagał żołnierzom w noszeniu skrzyń z amunicją artyleryjską. Od tego czasu symbolem 22 kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie 22 kompania została jako część 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych przetransportowana do Szkocji, a po demobilizacji jednostki oddano niedźwiedzia do ogrodu zoologicznego w Edynburgu, gdzie spędził 16 lat. Dzisiaj coraz więcej młodych ludzi chce poznawać historię niedźwiedzia, który został żołnierzem polskiej armii. Miś Wojtek pozostał w pamięci głównie polskich rodzin mieszkających w Wielkiej Brytanii, z czasem doczekał się pomników w wielu miastach, utworów muzycznych, filmów i gier planszowych. 

Zajęciom o Misiu Wojtku towarzyszył konkurs muzyczny na najlepiej wykonaną piosenkę żołnierską i prace plastyczne w plenerze. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci gier i gadżetów edukacyjnych wydanych przez IPN.

Fot. Zenon Fajger

do góry