Nawigacja

Aktualności

Wystawa plenerowa „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku” do zwiedzania na Zaporze w Solinie

Wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających piękne Bieszczady zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku” i do refleksji nad historią. 
 
Ekspozycja, przygotowana przez rzeszowski oddział IPN, przedstawia wciąż mało znany aspekt walk o Niepodległość i granice Rzeczypospolitej przez pryzmat życia dwóch mężów stanu: Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Zawarty przez tych dwóch polityków i wojskowych sojusz polsko-ukraiński z 1920 r. pozwolił zakończyć krwawy konflikt polsko-ukraiński, toczony od 1918 r., i umożliwił wspólną walkę z Rosją bolszewicką.
Autorem wystawy jest dr hab. Stanisław Stępień – znawca stosunków polsko-ukraińskich i biograf Petlury, redaktorem dr Jacek Magdoń – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, za opracowanie graficzne odpowiadał Karol Czechowicz z OBEN w Rzeszowie. Prace nad wystawą, opartą na materiałach źródłowych znajdujących się m.in. w Polsce, na Ukrainie i we Francji, trwały ponad rok. Celem wystawy jest kontynuacja procesu przywracania pamięci historycznej, zniszczonej przez system komunistyczny.
do góry