Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Tu rodziła się »Solidarność«” – Jarosław, 26 marca – 14 kwietnia 2021

Jarosław to następne miasto na podkarpackim szlaku plenerowej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”.

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na zwiedzanie wystawy poświęconej powstaniu dziesięciomilionowego, największego ruchu społecznego w Polsce.
Pokojowa działalność związku zapoczątkowała zmiany społeczne oraz polityczne, przynosząc wolność wielu narodom Europy. 

 

23 marca  2021 r. przy ul. Grodzkiej odbyło się otwarcie ekspozycji plenerowej  „Tu rodziła się „Solidarność”. W uroczystości wzięli udział: burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, naczelnik Oddzialowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie Jakub Izdebski, dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich Łukasz Zagrobelny, przewodniczący ZR Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko, przewodniczący ZR Ziemia Przemyska  NSZZ „Solidarność” Oddział Jarosław Bogusław Ryzner.

Wystawa składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Dwie dotyczą regionów dawnego województwa rzeszowieskiego i jedna lokalna poświęcona jarosławskiej Solidarności. 

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, będzie prezentowana w Jarosławiu od 26 marca do 14 kwietnia 2021 r. na ulicy Grodzkiej.

Wystawa ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku kraju. Teksty są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Pierwszą z 53 wystaw „TU rodziła się Solidarność” prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzył 1 lipca 2020 r. w Mielcu. Przez wakacje ekspozycja miała kolejne odsłony tworząc „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Zaprezentowano ją w 53 miastach Polski, a 28 sierpnia 2020 r. stanęła w komplecie na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W 2021 r. wystawa prezentowana będzie w kolejnych miejscowościach.

 

 
 

 

 

 

do góry