Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia Lwów w 2020 roku

Tegoroczny Przystanek Historia Lwów, pomimo epidemii, za pomocą fal radowych i Internetu, dotarł do Polaków na Ukrainie.

W mijającym roku lwowski Przystanek Historia, z powodu rozlicznych trudności spowodowanych pandemią, nie mógł odbywać się w przyjętej w poprzednich latach formule prelekcji, wykładów, wystaw i warsztatów prowadzonych przez pracowników rzeszowskiego Oddziału IPN w polskich placówkach edukacyjnych i kulturalnych na Ukrainie. Jednakże wykorzystując nowoczesne środki przekazu i komunikacji, zrealizowano znaczną ilość przedsięwzięć. Dzięki Arturowi Żakowi - koordynatorowi „Przystanku” w mieście nad Pełtwią, na falach polskiego Radia Lwów zawitały audycje historyczne, tematycznie związane z historią Polski i Ukrainy. Dominujący był blok audycji, wpisujących się w obchody 100-lecia zwycięstwa nad bolszewikami, a więc: „100-lecie sojuszu polsko-ukraińskiego”, „Małopolskie Oddziały Armii Ochotniczej”, „Bitwa Warszawska”, „Bitwa pod Zadwórzem”, „Bitwa pod Dytiatynem”, „Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej”, a także „Założenie Związku Strzeleckiego we Lwowie”, „Blaski i cienie odsieczy Lwowa”, „Depesza Piłsudskiego – 16 listopada 1918 r.” czy „Początek II wojny światowej”. Prowadzącymi prelekcje oraz udzielającymi wywiadów byli m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz pracownicy rzeszowskiego Oddziału IPN: Zenon Fajger, dr Jacek Magdoń i dr Piotr Szopa.

Doszły również do skutku zajęcia dydaktyczne, przeprowadzone zdalnie, przez Internet. Była to prelekcja podczas VI Forum Młodych Polaków na Ukrainie, którzy spotkali się pod hasłem „Pamięć, tożsamość, przyszłość i my”. Wydarzenie, zorganizowane przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie (Iwano-Frankiwsku),  odbyło się Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach koło Lwowa, w dniu 31.10.2020 r. Forumowicze wysłuchali prelekcji: „Polskie Termopile 1920” opowiadającej o obronie Lwowa i bitwie pod Zadwórzem - prelegent dr Jacek Magdoń. Polska młodzież w kolejnych dniach uczestniczyła także w corocznej akcji zapalania zniczy na polskich cmentarzach we Lwowie.

Za realizację Przystanku Historia Lwów odpowiada Jakub Izdebski - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

Fot. Radio Lwów, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

 

do góry