Nawigacja

Aktualności

Zmarł Marian Jan Witalis – działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczonego Krzyżem Wolności i Solidarności

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Mariana Jana Witalisa – nauczyciela, urzędnika, działacza związkowego odznaczonego Krzyżem Wolności i Solidarności.  Rodzinie i Najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia –dyrektor i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro 31 grudnia 2020 r. na Cmentarzu Centralnym w Sanoku przy ul. Rymanowskiej o godz. 14.00. 

Śp. Marian Jan Witalis - był absolwentem  Liceum Ogólnokształcącego Męskiego w Sanoku z 1966 r., w 1972 r. ukończył studia filologiczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 1972 do 1976 był nauczycielem w sanockich szkołach średnich: Technikum Mechanicznym i Zespole Szkół Zawodowych. W 1976 r. został dyrektorem Sanockiego Domu Kultury.

Od września 1980 r. był działaczem NSZZ „Solidarność”. Przekazał Miejskiemu Komitetowi Zakładowemu lokal kierowanego przez siebie SDK, mieszczącego się w budynku przy ul. Adama Mickiewicza 24. Od 15 sierpnia 1981 r. był w Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował i wspierał działaczy „Solidarności”, w grudniu 1981 r. był współzałożycielem i do października 1982 współwydawcą pisma „Biuletyn” wraz z Piotrem Kaczmarczykiem i Marianem Pilchem. W styczniu 1982 r. został zdymisjonowany z funkcji dyrektora SDK, a 8 listopada 1982 r. aresztowany, po czym 31 grudnia 1982 r. zwolniony z więzienia. Został oskarżony m.in. o wydawanie i kolportaż „Biuletynu”, następnie 31 sierpnia Sąd Wojewódzki w Krośnie wydał postanowienie o umorzenia postępowanie przeciw niemu na mocy amnestii z lipca 1983 r.

Był organizatorem manifestacji oraz inicjatorem umieszczenia tablic patriotycznych ku czci żołnierzy ZWZ-AK oraz żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, odsłonięta 6 lipca 1986 r. oraz poświęconej działalności NSZZ „Solidarność” Region Podkarpacie w latach 1980-2005 na fasadzie kościoła Przemienienia Pańskiego.  Także tablicy poświęconej Grzegorzowi Przemykowi w kaplicy rektoralnej pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, odsłonięta 30 maja 1987. Wraz z Tadeuszem Gackiem był także fundatorem tablicy upamiętniającej ks. Jerzego Popiełuszkę, która 19 października 1986 r. została przekazana przez delegację sanockiej „Solidarności” ks. Teofilowi Boguckiemu, proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie i tam wmurowana. 

W latach 80. był rozpracowywany przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Urząd Spraw Wewnętrznych w ramach Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia pod kryptonimem „Fotograf”. W 1989 r.  był działaczem sanockiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, organizatorem jego kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 1989 i przed wyborami samorządowymi 1990. Od sierpnia 1990 do 2000 był kierownikiem Urzędu Rejonowego w Sanoku. 

Postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 14 sierpnia 2013 r. został odznaczony „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski” za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W 2010 r. otrzymał tytuł „Zasłużony dla Regionu Podkarpacia NSZZ Solidarność”, a w 2018 r. postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy został odznaczony „Krzyżem Wolności i Solidarności” za zmagania z systemem komunistycznym i działalność niepodległościową. Odznaczenie wręczył wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. 

Fot. Igor Witowicz 

do góry