Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy plenerowej „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku” – Sanok, styczeń - luty 2021

Wystawa jest prezentowana na dziedzińcu Muzeum Historycznego w Sanoku

Ekspozycja, przygotowana przez rzeszowski oddział IPN, przedstawia wciąż mało znany aspekt walk o Niepodległość i granice Rzeczypospolitej przez pryzmat życia dwóch mężów stanu: Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Zawarty przez tych dwóch polityków i wojskowych sojusz polsko-ukraiński z 1920 r. pozwolił zakończyć krwawy konflikt polsko-ukraiński, toczony od 1918 r., i umożliwił wspólną walkę z Rosją bolszewicką.

Autorem wystawy jest dr hab. Stanisław Stępień – znawca stosunków polsko-ukraińskich i biograf Petlury, redaktorem dr Jacek Magdoń – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, za opracowanie graficzne odpowiadał Karol Czechowicz z OBEN w Rzeszowie. Prace nad wystawą, opartą na materiałach źródłowych znajdujących się m.in. w Polsce, na Ukrainie i we Francji, trwały ponad rok. Celem wystawy, która będzie dostępna zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, jest kontynuacja procesu przywracania pamięci historycznej, zniszczonej przez system komunistyczny.

Fot. Muzeum Historyczne w Sanoku

 

 

 

do góry