Nawigacja

Aktualności

V edycja Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, na zgłoszenia w Rzeszowie czekamy do 23 października 2020

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

  • Plakat V edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”

Stowarzyszenie PASSIONART, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat, do wzięcia udziału w V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima". 

Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa, Henryk Rasiewicz KIM był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga SZCZERBCA, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich. Teksty stworzone przez Henryka Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach Armii Krajowej, tak jak śpiewana na melodię Rozszumiały się wierzby płaczące – Noc zapada nad cichym jeziorem. Przepiękna ballada Na znojną walkę, autorstwa KIMA stała się nawet hymnem całej Kresowej AK.

Festiwal to projekt, który stanowi doskonałe interaktywne narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów - świadków tamtych dni, stanowi spełnienie i doskonałą okazję do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu Armii Krajowej młodemu pokoleniu. 

Przedmiotem festiwalu są piosenki i pieśni partyzanckie, obozowe, patriotyczne, związane tematycznie i chronologicznie z okresem od 1768 do 1989 roku, od Konfederacji Barskiej przez utratę Niepodległości, czasy Powstań Narodowych, I Wojnę Światową i odzyskanie Niepodległości, Międzywojnie, II Wojny Światowej, funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, okresem Powstania Warszawskiego, walką o pełną niepodległość Polski, prowadzoną przez Żołnierzy Niezłomnych oraz okresem poprzedzającym i tworzącym dzieje Solidarności.

Festiwal składa się z dwóch etapów: przesłuchań wojewódzkich ( 29 października 2020 r. w WDK w Rzeszowie) oraz eliminacji na szczeblu ogólnopolskim. Przesłuchania finałowe oraz Koncert Galowy połączony z rozdaniem nagród będzie miał miejsce w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w dniach 13-15 listopada 2020 r. 

KOORDYNATOR w Rzeszowie: Katarzyna Hudzicka-Chochorowska KONTAKT: katarzyna.hudzicka-chochorowska@ipn.gov.pl

do góry