Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 75. rocznicę aresztowania i deportacji mieszkańców na Sybir – Harta, 20 września 2020

W Harcie odsłonięto tablicę upamiętniającą 75. rocznicę aresztowania i deportacji mieszkańców tej miejscowości na Sybir. Na pamiątkowej tablicy znalazło się 9 nazwisk - osób aresztowanych przez NKWD w marcu 1945 roku.

20 września 2020 r. w Harcie odbyły się uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy z nazwiskami dziewięciu mieszkańców Harty aresztowanych przez NKWD w marcu 1945 r. i deportowanych na Sybir. Na tablicy widnieją nazwiska: Walentego Karnasa, Józefa Lignowskiego, Jana Łysiaka, Henryka Mnicha, Władysława Nowaka, Stanisława Sieńko, Stanisława Siry, Jana Śmietany, Tadeusza Śmietany, ludzie Ci zostali skierowani do katorżniczej pracy w łagrze Bajdajewka k. Nowokużniecka w Obwodzie Kemerowskim w ZSRS, z której wszyscy powrócili, pan Stanisław Sieńko jako jedyny żyje do dnia dzisiejszego. 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 11.00  w kościele pw. św. Mikołaja w Harcie w intencji deportowanych, po której nastąpił uroczysty przemarsz do budynku Szkoły Podstawowej, gdzie odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę na budynku szkoły. Odbył się Apel Pamięci, oficjalne wystąpienia zaproszonych gości, program artystyczny w wykonaniu miejscowej młodzieży oraz złożenie kwiatów pod odsłoniętą tablicą. 
W uroczystości uczestniczyli członkowie rodzin deportowanych mieszkańców Harty, dr Piotr Szopa - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie i Grzegorz Leszczyński, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorzadowych z Jolantą Sawicką - wicewojewodą podkarpackim na czele, Marek Sitarz - wicestarosta rzeszowski, Robert Godek - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojciech Piech - wójt gminy Dynów, żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, przedstawiciele Strzelców, Związku Sybiraków z Przemyśla i gminy Orły, mieszkańcy Harty. 

Tablica została sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, organizatorami uroczystości był Społeczny Komitet Organizacyjny.

Fot. Grzegorz Leszczyński- IPN Rzeszów

do góry