Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniające Ryszarda Siwca – Lwów, 12 września 2020

We Lwowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Ryszarda Siwca. W ten sposób uczczono kolejną rocznicę jego tragicznej śmierci. We wrześniu 1968 roku dokonał samospalenia protestując w ten sposób przeciwko radzieckiej agresji na Czechosłowację. 

Ryszard Siwiec był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie. Potem studiował na Wydziale Humanistycznym lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza. Przez kilkanaście lat mieszkał wraz z matką na dawnej ulicy Kochanowskiego. I to właśnie na tym budynku odsłonięto pamiątkową tablicę.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele konsulatów Generalnych Rzeczpospolitej Polskiej na czele z panią konsul Elizą Dzwonkiewicz i konsulatu Czech we Lwowie, mieszkańcy i władze miasta ale też goście z Polski między innymi z Przemyśla - rodzinnego miasta Ryszarda Siwca. 

W ramach obchodów 52. rocznicy jego tragicznej śmierci zaplanowano wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Oddział w Rzeszowie „Krzyk szarego człowieka. Ryszard Siwiec (1909–1968)” oraz film „Usłyszcie mój Krzyk”.

Fot. udostępnione przez KG RP we Lwowie.

do góry