Nawigacja

Komunikaty

Wyższy wyrok dla funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa – Warszawa, 18 października 2016

18 października 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie - po rozpoznaniu apelacji prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie od wyroku Sądu Rejonowego w Legionowie z 14 kwietnia 2016 r. -podwyższył karę wymierzoną byłemu funkcjonariuszowi Urzędu Bezpieczeństwa. 
Józefa O. skazano na trzy lata pozbawienia wolności. Sąd I instancji wymierzył mu karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na cztery lata.  
Józef O. w latach 1945-46 był funkcjonariuszem PUBP w Kolbuszowej i Sanoku. Przeprowadzone przez prokuratora IPN śledztwo, a następnie postępowanie sądowe pozwoliło na udowodnienie mu przestępstw stanowiących jednocześnie zbrodnie komunistycznie i zbrodnie przeciwko ludzkości. Było to bezprawne pozbawienie wolności dwóch działaczy Armii Krajowej z okolic Kolbuszowej i Sanoka oraz fizyczne i moralne znęcanie się nad nimi. 
Józef O. w czasie przesłuchań bił członków AK pałką i wyciorem karabinu po całym ciele i raził ich prądem elektrycznym. Przemoc miała ich zmusić do złożenia żądanych wyjaśnień i przyznania się do zarzucanych im przestępstw. 

 

do góry