Nawigacja

Aktualności

Ostatnie pożegnanie Anny Leszczyńskiej - żołnierza AK i laureatki Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii”

30 lipca 2018 r. w Boguchwale odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ANNY LESZCZYŃSKIEJ. W ostatniej ziemskiej drodze towarzyszyli Jej rodzina, przyjaciele, kombatanci, parlamentarzyści, żołnierze, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Regionu Rzeszowskiej „Solidarności”, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Rzeszowie oraz wychowankowie. 

ANNA LESZCZYŃSKA urodziła się 6 maja 1924 r. w majątku Durniakowce k. Kamieńca Podolskiego. W latach 1927–1931 przebywała wraz z rodziną na zesłaniu w tajdze syberyjskiej (w rejonie Biełogorska). W 1932 r. przyjechała do Polski wraz z matką (reszta rodziny zmarła), w ramach wymiany więźniów wojskowych i politycznych. W czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej (zaprzysiężona w 1943 r.), służyła jako sanitariuszka i łączniczka. W latach 50. pracownik Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie, następnie rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pracowała jako przewodnik turystyczny, uczyła patriotyzmu i propagowała pamięć o historii. Organizowała imprezy okolicznościowe oraz wycieczki śladami wydarzeń i postaci historycznych. W 1975 r. za działalność na rzecz młodzieży otrzymała tytuł „Rzeszowianki Roku”. Była jednym z założycieli NSZZ „Solidarność” w rzeszowskim PTTK, pełniła funkcję sekretarza Komisji Zakładowej. W czasie strajków rzeszowsko-ustrzyckich brała udział w okupacji budynku Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych w Rzeszowie, prowadziła biuro przepustek i pisała sprawozdania z obrad. W okresie stanu wojennego zaangażowana w pomoc dla internowanych. Od 1991 r., przez ponad 10 lat, jako wolontariusz prowadziła biuro NSZZ RI „Solidarność” w Rzeszowie.

W 2004 r. została awansowana do stopnia porucznika Wojska Polskiego, rok później mianowano ją Honorowym Członkiem PTTK. Jako świadek wydarzeń historycznych brała udział w spotkaniach z uczniami rzeszowskich szkół. Była jedną z inicjatorek postawienia w Rzeszowie pomnika „Zesłańców Sybiru”. Współpracowała z rzeszowskim Oddziałem IPN przy projektach edukacyjnych skierowanych do młodzieży. W 2007 r. odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. otrzymała Nagrodę Honorową Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”.

Fot. Igor Witowicz (IPN Rzeszów)

do góry