Nawigacja

Aktualności

Wakacyjne spotkania z historią – Myczkowce 14 lipca 2017

Drogi do niepodległości - polskie formacje zbrojne podczas I wojny światowej

Od wielu lat Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wraz z Ośrodkiem Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym „Caritas” Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach organizują dla dzieci przebywających na wakacjach spotkania z historią. Wszyscy uczestnicy kolejnych turnusów kolonii w Myczkowcach mają możliwość, podczas letniego wypoczynku, w niecodzienny sposób zaczerpnąć trochę historii. Tematyką tegorocznych zajęć są „Drogi do niepodległości - polskie formacje zbrojne podczas I wojny światowej”,  w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Zajęcia prowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie Maciej Rędziniak i Jacek Magdoń. W pierwszej części spotkania dzieci wysłuchały wykładu na temat różnych dróg do wolności, jakie Polska musiała pokonać po 123 latach niewoli. Wykład był urozmaicony oryginalnymi filmami przedstawiającymi historię legionów, oraz prezentacją munduru legionisty. Wiele uwagi poświęcono osobom marszałka Józefa Piłsudzkiego, gen. Józefa Hallera i „Błękitnej Armii” oraz Romana Dmowskiego, postaciom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. 

Po części teoretycznej uczestnicy kolonii zostali podzieleni na 13 grup, każda z nich miała namalować kredą na asfalcie obraz związany z tematem spotkania. Otrzymali również teksty najbardziej znanych pieśni patriotycznych i mogli przygotować się do publicznego występu na scenie. Po upływie 2 godzin komisja konkursowa oceniła wszystkie prace.  Wszyscy uczestniczyli w występach wokalnych na scenie. Dzieci z ochotą prezentowały wybrane utwory, a cała sala włączała się w śpiew i nagradzała wszystkich gromkimi brawami. Dla najbardziej zaangażowanych grup były nagrody: gry edukacyjne, puzzle i książki wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego „Caritas” w Myczkowcach prezentowana jest w plenerze wystawa „Bieszczady w Polsce Ludowej 1944-1989” przygotowana przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, która cieszy się dużym zainteresowaniem turystów zwiedzających Bieszczady.

 

do góry