Nawigacja

Aktualności

II spotkanie z dziedzictwem Kresów – Rzeszów, 25 kwietnia 2017

Prahistoria trudnej przeszłości Kresów Rzeczypospolitej to początki podziału Słowiańszczyzny na odłam wschodni i zachodni

Fenomen Kresów dawnej Rzeczypospolitej jest możliwy do pełnego rozpoznania wyłącznie w możliwie szerokim ujęciu. Choć ich właściwie dzieje rozpoczął wiek XIV i polityka ruska Kazimierza Wielkiego, to warto być świadomym wcześniejszych losów tej rozleglej części Europy. Pewne fakty i procesy, które miały miejsce we wczesnym średniowieczu w istotny sposób naznaczyły późniejsze życie narodów, państw i ziem dawnej Rzeczypospolitej.
Celem kolejnego spotkania naszej serii jest próba przyjrzenia się Słowiańszczyźnie, jej krajobrazowi, problematyce i chronologii w kontekście zagadnienia Kresów. Temat ten, w oświetleniu argumentów archeologicznych i historycznych, będzie zaprezentowany przez prof. dra hab. Michała Parczewskiego, wybitnego archeologa, wieloletniego pracownika Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Jagiellońskiego, członka komitetów Polskiej Akademii Nauk, autora kilkuset publikacji naukowych.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 25 kwietnia 2017 roku o godzinie 17.00 w Klubie „Turkus” w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Wstęp wolny.
 

do góry