Nawigacja

Aktualności

Prezentacja publikacji Moniki Litwińskiej „WiP kontra PRL” – Rzeszów, 8 maja 2017

Prezentacja publikacji Moniki Litwińskiej „WiP kontra PRL” , odbyła się 8 maja 2017 r. o godz. 16.00 w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Szopena 23.

Ruch „Wolność i Pokój” to niezależne ugrupowanie społeczno-polityczne należące do nurtu „solidarnościowego”, działające, w opozycji wobec władz komunistycznych, w latach 1985–1992 w Polsce. Większość uczestników Ruchu WiP stanowili studenci i przedstawiciele środowisk młodzieżowych. Ruch przeprowadził liczne akcje propagandowe i protestacyjne. Liczył w szczytowym okresie rozwoju kilkuset członków.

W Rzeszowie pierwsze próby stworzenia organizacji „WiP” podjęto w 1987 r. i 1988 r. u oo. Dominikanów ((plakaty z gołąbkiem wipowskim) i oo. Bernardynów, wszystkie uniemożliwione przez SB. Kolportowano ulotki informujące o represjach dotyczących osób odmawiających służby wojskowej i składania przysięgi z powodów politycznych i religijnych. Ostatecznie Ruch został ukonstytuowany w styczniu 1989 r. przez Krzysztofa Palucha, Jacka Budzińskiego i Barbarę Tondos. Uczestnicy wysuwali m.in. hasła ekologiczne, występując przeciwko trucicielskiej działalności fabryki lamp rtęciowych „Polam” w Miłocinie, budowie zapory wodnej w Czorsztynie i elektrowni atomowej w Żarnowcu. Urządzali hepeningi antykomunistyczne, demonstracje przeciwko porozumieniom Okrągłego Stołu, masakrze na placu Tien An Men, kandydaturze Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta. W styczniu 1990 r. członkowie przez kilka godzin okupowali budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Rzeszowie. W wyborach samorządowych w maju 1990 r. kandydowali do władz miejskich z własnym programem, przegrywając niewielką ilością głosów. 

Dr Monika Litwińska była „Gościem Dnia” w TVP Rzeszów, polecamy : https://rzeszow.tvp.pl/30567264/dr-monika-litwinska-ipn-oddzial-w-krakowie

 

do góry