Nawigacja

Książki – Rzeszów

Pozyskać „Dobrego”

Pozyskać „Dobrego”. Wywiad PRL wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego rodziny, pod red. Anny Fary, Piotra Szopy, Roberta Witalca, Rzeszów 2008, 283 s. + 32 s. wkładka zdjęciowa

Książka jest pierwszą publikacją ukazującą na przykładzie losów polskiego naukowca emigranta różnorodność metod i środków stosowanych przez aparat bezpieczeństwa PRL dla realizacji wywiadu naukowego i gospodarczego w państwach zachodnich.

Figurantem wieloaspektowego zainteresowania Departamentu I MSW stał się Franciszek Chrapkiewicz, wybitny biochemik pracujący w Centrum Badań Energii Atomowej w Saclay pod Paryżem, a potem m.in. wieloletni dyrektor Instytutu Jacques'a Monoda w Paryżu – wiodącej instytucji naukowej we Francji.

Zwerbowanie go do współpracy miało umożliwić służbom wywiadowczym uzyskiwanie informacji o badaniach nad bronią atomową i środkami przeciwpromiennymi oraz zagwarantować dostęp do wyników doświadczeń fizjologicznych, prowadzonych na zlecenie wojska. Pomimo ogromnej presji wywieranej na niego i jego rodzinę Franciszek Chrapkiewicz nie dał się złamać i zamierzenia bezpieki zakończyły się fiaskiem.

Książka składa się z trzech części. W pierwszej ukazano działania aparatu bezpieczeństwa wobec Franciszka Chrapkiewicza i jego rodziny zamieszkałej w Polsce. W drugiej zaprezentowano 103 wyselekcjonowane dokumenty – zróżnicowane pod względem formy i stylu – obrazujące mechanizmy kombinacji operacyjnych Departamentu I MSW. Uzupełnieniem publikacji są zamieszczone w części trzeciej fotokopie wybranych dokumentów oraz fotografie uczestników omawianych wydarzeń.
 

 

Gdzie kupić publikacje:

Rzeszów

do góry