Nawigacja

Komunikaty

Sąd skazał Marka K. za publiczne zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim

Barbara Niedzielko
Data publikacji 30.06.2020

S 95.2018.Zi54-55   

Rzeszów, 30 czerwca 2020 r.

Wyrokiem z dnia 29 czerwca 2020 r. Sąd Rejonowy w Brzozowie skazał Marka K. za dopuszczenie się w dniach 13 i 17 kwietnia 2018 r. w miejscowości Blizne ciągu przestępstw polegających na dokonaniu wpisów na portalu internetowym „Twitter”, w których kwestionował istnienie niemieckich obozów koncentracyjnych i niemieckich obozów zagłady na terenie Polski okupowanej przez Trzecią Rzeszę Niemiecką oraz nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, czym publicznie i wbrew faktom zaprzeczał zbrodniom nazistowskim, o których mowa w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Za zarzucane czyny Sąd wymierzył Markowi K. karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby oraz karę grzywny, ponadto poddał skazanego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego, zobowiązał do przeproszenia pokrzywdzonych i zarządził podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Powyższy wyrok jest nieprawomocny.

Akt oskarżenia przeciwko Markowi K. został wniesiony przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.  

Naczelnik Oddziałowej  Komisji 
Ścigania Zbrodni przeciwko 
Narodowi Polskiemu w  Rzeszowie 
prokurator  Beata Śmiechowska

do góry