Nawigacja

Aktualności

Banery na budynku IPN w Rzeszowie wpisują się w obchody 100. rocznicy zwycięstwa nad Rosją bolszewicką.

Siedzibę oddziału IPN w Rzeszowie zdobią banery wpisujące się w obchody 100. rocznicy zwycięstwa nad Rosją bolszewicką.

Na pierwszym widnieje generał Józef Haller ze swoim sztabem w pociągu wojskowym. Ten wybitny działacz sokoli i skautowy, legionista, Naczelny Wódz Armii Polskiej we Francji, podczas wojny polsko-bolszewickiej był Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej, podczas Bitwy Warszawskiej dowodził Frontem Północnym, wchodził też w skład Rady Obrony Państwa.

Drugi baner przedstawia ułanów II. Ochotniczego Szwadronu Śmierci we Lwowie w 1920 roku. Szwadronten w składzie III dywizjonu jazdy Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej brał udział Bitwie Lwowskiej wykazując się męstwem i odwagą w ciężkich walkach z czerwoną kawalerią.

Kolejny baner przedstawia polską piechotę na stanowisku bojowym podczas wojny polsko-bolszewickiej, uzbrojoną w karabin powtarzalny Mannlicher M1895 i ciężki karabin maszynowy Schwarzlose wz. 07/12. Broń ta, produkcji austriackiej, była podstawą wyposażenia Legionów Polskich, a  następnie wielu oddziałów armii II Rzeczpospolitej podczas walko niepodległość i granice.

Na banerach widnieje również Krzyż Walecznych, odznaczenie wojskowe, ustanowione rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z 11 sierpnia 1920 r., nadawany przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego lub podległych mu wyższych dowódców w nagrodę za czyny męstwa w walce i odwagi wykazanej na polach bitew.

Fot. Jakub Izdebski

do góry