Nawigacja

Aktualności

39. rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko - Ustrzyckich – Rzeszów, 23 lutego 2020 r.

W niedzielę 23 lutego 2020 r. odbyły się uroczystości 39. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko - Ustrzyckich. Rozpoczęły się mszą świętą w katedrze rzeszowskiej o godz. 10.30, następnie od godz. 12.30  odbyła się konferencja w dawnym Domu Kolejarza przy pl. Ofiar Getta 4-5 w Rzeszowie. Podczas konferencji dr Marcin Bukała z OBBH IPN w Rzeszowie wygłosił wykład „Strajki w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie jako symbol zmagań rolników i mieszkańców wsi o lepszą Polskę.

W Domu Kolejarza uczestnicy mogli zwiedzić wystawę przygotowaną przez IPN Oddział w Rzeszowie „Represje wobec wsi i ruchu ludowego w latach 1944-1956”. 
Na kilkudziesięciu planszach poświęconych represjom władz komunistycznych wobec wsi i ruchu ludowego umieszczono również dokumenty i fotografie przedstawiające rolę ludowców w okresie międzywojennym i latach II wojny światowej. Prezentowane fotografie, dokumenty, plakaty i obwieszczenia ukazują m.in. walkę Batalionów Chłopskich, działalność zakonspirowanych struktur partyjnych Stronnictwa Ludowego w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, wprowadzenie dekretu o reformie rolnej, kolektywizację wsi, walkę z „kułakami”, „proces szesnastu”, powstanie i rozwój Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie były efektem strajku rolników, który rozpoczął się w Ustrzykach Dolnych w 1980 roku. Rolnicy wtedy domagali się wtedy m. in.: legalizacji rolniczych związków zawodowych. W efekcie, w 1981 roku rolnicy uzyskali gwarancje nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia, równość traktowania rolników indywidualnych oraz rolnictwa spółdzielczego, zapewnienie zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

Fot. Marcin Bukała

do góry