Nawigacja

Aktualności

Działania i inicjatywy IPN Rzeszów w związku z Obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2020 r. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.  Żołnierze Wyklęci, Niezłomni tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. 

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

 Działania i inicjatywy IPN Rzeszów w związku z Obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 • 27 lutego 2020 r. w lokalnych dziennikach Nowiny i Super Nowości ukaże się Dodatek Historyczny IPN przygotowany prze Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 •  1 marca 2020 r. w Rzeszowie uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 13.30 mszą świętą w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława, następnie przemarsz pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie o godz. 14.40  odbędą się uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
  Organizatorami uroczystości są: ŚZŻAK Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, Urząd Miasta Rzeszowa.
 • 1 marca 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbęda się na Rynku w Krośnie. Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych, następnie uroczystości pod tablicą „W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego” oraz złożenie wiązanek przy Obelisku Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Komunalnym. I Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
 • 2 marca 2020 r.  w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, ul. Kazimierza Wielkiego 5 o godz. 11.00 odbędzie się sesja popularnonaukowa z udziałem Piotra Babinetza (Posła na Sejm RP) – słowo wstępne, Czesława Nowaka (Muzeum Podkarpackie w Krośnie) – prezentacja multimedialna książki pt. „ Uczestnicy konspiracji niepodległościowej na Podkarpaciu w latach 1939-1956”, dra Piotra Szopy (IPN O/Rzeszów)  - wprowadzenie do filmu i projekcja filmu „Draża – Czetnik. Legenda Kresów” w reżyserii Jerzego Oleszkowicza. 
 • 1 marca 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na godz. 17.00 do Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Dużej Scenie gościnnie wystąpią artyści Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którzy zaprezentują spektakl „Obława” – artystyczną próbę zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej. Reżyserem sztuki jest Jan Nowara. Wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz, który opowiada historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza.
  Bilety: http://83.15.188.106/msi/Repertoire.aspx?m=41
 • 1 marca 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie objął patronatem i wspiera VIII edycję Biegu Tropem Wilczym w Przemyślu. Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Wydarzenie niesie przesłanie patriotyczne oraz ciekawą lekcję historii dla osób w różnym wieku. O godz. 12.00 biegacze wystartują na trzech trasach: 1963 metry ( nawiązując do roku, w którym zginął Józef Franczak ps. Lalek- ostatni Żołnierz Wyklęty), 6 kilometrów oraz na dystansie dla dzieci do lat 10 o długości około 600 metrów. 
 • 20 lutego 2020 r. godz. 12.30 wykłady Macieja Rędziniaka - OBEN IPN w Rzeszowie Żołnierze Wyklęci” dla uczniów Szkoły Podstawowej w Racławówce 
 • 27 lutego 2020 r. wykład dr. Mirosława Surdeja - OBBH IPN w Rzeszowie „Konspiracja niepodległościowa na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim. 
 • 28 lutego 2020 r. godz. 17.00 wykład dr. Pawła  Fornala - OBBH IPN w Rzeszowie „Brzozowscy Żołnierze Niezłomni” w Muzeum Regionalnym w Brzozowie .
 • 2 marca 2020 r. godz. 11.00 prelekcja dr. Mirosława Surdeja - OBBH IPN w Rzeszowie dla młodzieży szkół przed spektaklem „Obława” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
 • 2 marca 2020 r. godz. 10.30 prelekcja i prezentacja multimedialna dr. Pawła  Fornala - OBBH IPN w Rzeszowie Trzech Niezłomnych z Rzeszowszczyzny. Mjr Władysław Koba, ppor. Leopold Rząsa, ppor. Michał Zygo
  w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle.
 • 3 marca 2020 r. godz. 8.00 prelekcje Zenona Fajgera - OBEN IPN w Rzeszowie „Żołnierze Wyklęci” dla uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Kopernika Spytka Ligęzy.
 • 4 marca 2020 r. wykład i prezentacja multimedialna dr Pawła Fornala - OBBH IPN w Rzeszowie „PUBP w Krośnie w latach 1944-1956. Struktura, kierownicy, działalność, areszt śledczy, aresztowani i zamordowani Żołnierze Niezłomni” w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju.
 • 6 marca 2020 r. wykład dr. Mirosława Surdeja - OBBH IPN w Rzeszowie „Konspiracja niepodległościowa na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” w Centrum Kultury Gminy Markowa - Biblioteka Publiczna w Markowej. 
 • 8 marca 2020 r. odsłoniecie pamiątkowej tablicy w Różance, poświęconej działaczom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Orlęta” z placówki o kryptonimie „Przełęcz”, utworzonej w latach 1948-1950 przez mieszkańców Różanki gm. Wiśniowa. W czasie walki życie oddał Stanisław Ogorzałek – zabity przez UB w 1952 r. w Szufnarowej. Pozostali członkowie tej organizacji po rozpracowaniu przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa zostali skazani na kary od 5 do 8 lat więzienia.
 • 9 marca 2020 r. godz. 8.00 prelekcja Zenona Fajgera - OBEN IPN w Rzeszowie „Żołnierze Wyklęci” dla uczniów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie Filia nr 9 – Punkt Biblioteczny.
 • 11 marca 2020 r. godz. 10.00 wykład dr. Mirosława Surdeja - OBBH IPN w Rzeszowie „Konspiracja niepodległościowa na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” dla młodzieży szkół w Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu. 
 • 11 marca 2020 r. godz. 10.55 prelekcje Zenona Fajgera - OBEN IPN w Rzeszowie „Żołnierze Wyklęci”  dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie.
 • 12 marca 2020 r. godz. 8.30 prelekcje Zenona Fajgera - OBEN IPN w Rzeszowie „Żołnierze Wyklęci”  dla uczniów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie Filia nr 7.
 • 18 marca 2020 r. godz. 9.00 prelekcje Zenona Fajgera - OBEN IPN w Rzeszowie „Żołnierze Wyklęci”  dla uczniów Szkoły Podstawowej im. bpa Wojciecha Tomaki w Trzebownisku.

 

 

 

do góry