Nawigacja

Aktualności

Zmarł Zygmunt Majgier - odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

W wieku 79 lat zmarł Zygmunt Majgier członek Komitetu Założycielskiego „Solidarności” w latach 1982–1988 współorganizator i członek Tymczasowej Komisji Regionalnej i Regionalnej Komisji Wykonawczej Regionu Południowo-Wschodniego w Przemyślu, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Śp. Zygmunt Majgier urodził się 8 V 1940 w Rudnikach (obecnie Ukraina). Ukończył szkołę podstawową w Przemyślu (1955). 1958-1982 pracownik przemyskich Zakładów Automatyki Mera-Polna, Zakładów Płyt Pilśniowych, Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej; 1982-2000 taksówkarz. Od IX 1980 w „Solidarności”, członek Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, przewodniczący KZ w PSM, członek MKZ Przemyśl. W 1981 delegat na WZD Regionu Południowo-Wschodniego.

W IV 1982 zwolniony z pracy. 1982-1989 współorganizator podziemnych struktur „Solidarności”, odpowiedzialny za druk i kolportaż podziemnego pisma „Busola”, kolporter; współorganizator pomocy dla represjonowanych i ich rodzin (m.in. rozwoził paczki z pomocą dla internowanych i ich rodzin, jeździł do Ośrodka Odosobnienia w Nowym Łupkowie, Uhercach i szpitala w Sanoku); współorganizator spotkań i prelekcji w kościołach w Przemyślu i Krasiczynie (m.in. z prof. Andrzejem Stelmachowskim, mec. Władysławem Siłą-Nowickim, prof. Marią Jabłońską-Deptułą); współorganizator i uczestnik wieców, demonstracji z okazji 3 V i 11 XI, akcji ulotkowych, Mszy za Ojczyznę, mszy świętych 13 dnia każdego miesiąca i w rocznice śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, wyjazdu do Warszawy na grób ks. J. Popiełuszki, Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę; współpracownik „Solidarności” Rolników Indywidualnych w regionie przemyskim. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany, karany grzywnami przez kolegia ds. wykroczeń; przeprowadzano rewizje w jego mieszkaniu, zatrzymano prawo jazdy (uniemożliwiając pracę zarobkową), przebijano opony w samochodzie.

W 1989 członek KO „Solidarności” Ziemi Przemyskiej. W 1990 inicjator, członek założyciel Stowarzyszenia Miłośników Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu. Od 1995 w ROP, współzałożyciel oddziału w Przemyślu (Ogniwo Przemyśl), od 2002 przewodniczący ROP w Przemyślu. Od 1995 aktywny uczestnik Ruchu Światło-Życie. Od 1998 radny Miasta Przemyśl. Od 2000 na emeryturze.

9 IX 2014 r. odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego. Przekazał do Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie bogatą kolekcję wydawnictw podziemnych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 stycznia 2020 r. (sobota) o godz. 13.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu - os. Rycerskie (od godz 12.00 różaniec). Doczesne szczątki spoczną na Cmentarzu Komunalnym Głównym w Przemyślu.

Fot. Dariusz Byszuk

do góry