Nawigacja

Aktualności

W „Kantorówce” o II Brygadzie Legionów

W Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim odbyły się zajęcia edukacyjne na temat „Bojów II Brygady Legionów Polskich w Karpatach i Bukowinie”.

17 grudnia 2019 r. uczniowie klas 7-ych i 8-ych Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, zapoznali się z dziejami Legionów Polskich, przez pryzmat II Brygady, w której służyli także mieszkańcy Wielopolszczyzny.

Podczas wykładu poprowadzonego przez dr. Jacka Magdonia z IPN Oddział w Rzeszowie, szczególne zainteresowanie wzbudziła postać ojca patrona szkoły i muzeum - Mariana Kantora ps. „Mirski”. Przez pryzmat losów tej postaci – żołnierza 3 pułku piechoty Legionów, uczniowie poznali także wiele ciekawostek na temat m.in. mundurów legionowych, broni czy szczegółów zmagań w niezwykle trudnym, górzystym terenie. Na zakończenie prowadzący sprawdził wiadomości młodych słuchaczy. Uczniowie, którzy odpowiedzieli poprawnie na zadawane pytania otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

„Kantorówka”, działająca także  jako Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu, realizując projekt edukacyjny „Spotkania z historią”,   przybliża dzieje ojczyste młodym i starszym mieszkańcom regionu.

Wykład o Legionach , to kolejne przedsięwzięcie zrealizowane we współpracy z rzeszowskim Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej. W listopadzie na wielopolskim rynku była prezentowana wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”.

Fot. ODiHR w Wielopolu Skrzyńskim

do góry