Nawigacja

Aktualności

II Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów w Rzeszowie

10 grudnia 2019 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbył się II Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, którego organizatorami była Wojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski.
 
W kongresie uczestniczył dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Oddział w Rzeszowie. W swoim wystąpieniu powiedział: 
Zapewniam, że historycy IPN pamiętają o działaczach opozycji oraz o kombatantach. Specjalizujemy się w najnowszej historii Polski i o tych ludziach piszemy. Państwo jesteście w naszej pamięci tylko jeśli tą przestrzeń pamięci tworzymy. To spotkanie to forum pamięci o Państwa dokonaniach.
 
Spotkaniu towarzyszył wykład historyczny dr. hab. Mariusza Krzysztofińskiego z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie wraz z prezentacją książki pt. „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk (1918 – 2012). Metropolita przemyski obrządku łacińskiego”, Rzeszów-Warszawa 2019
 
 
Wspominając abp. Ignacego Tokarczuka ks. bp. Edward Białogłowski mówił o spisanych przez Niego licznych dziennikach:
Arcybiskup miał charakterystyczny styl pisania, ukazuje się w nich zupełnie inna duchowość aniżeli w Jego publicznych wystąpieniach przy różnych okolicznościach. W tych dziennikach ukazuje głębię i korzenie, bez których ani on, ani nikt inny nie może prowadzić ożywionej, skutecznej działalności. Dla niego można by przywołać tekst św. Pawła „Dla mnie żyć to Chrystus”. To zakorzenienie dawało mu odwagę, nadzieję i moc, że potrafił sam stać na czele tych, którzy upominali się o podstawowe wartości boże i ludzkie. 
Uczestnicy Kongresu mogli zapoznać się w wystawą „Wasza Solidarność – nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego” przygotowaną przez IPN Oddział w Lublinie przy współpracy z Bibliotekę Polską w Londynie, Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
 
Na koniec uroczystości zebrani wysłuchali koncertu „Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego”.
 
Fot. Katarzyna Gajda-Bator
do góry