Nawigacja

Aktualności

Uroczyste obchody 106. rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” – Rzeszów, 25–26 listopada 2019

We wtorek 26 listopada 2019 r. przypada 106. rocznica urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Klubu Historycznego, działającego przy Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Z tej okazji na rzeszowskim Rynku odbyły się uroczystości upamiętniające wielkiego człowieka, patriotę, a przede wszystkim żołnierza, który walczył o wolną i niepodległą Polskę. Został również zaprezentowany Sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie otrzymał płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich „Terytorialsów” z rąk Andrzeja Dudy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

W przededniu urodzin, 25 listopada 2019 r., w kościele św. Józefa na Staromieściu w Rzeszowie odbyła się uroczysta Msza Święta. Miała ona symboliczny charakter ze względu na miejsce i czas. W miejscu tym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba Inspektoratu ZWZ-AK Rzeszów, której płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług” był inspektorem, a 5 sierpnia 1945 r. poślubił tam Jadwigę Sicińską. W 40. rocznicę śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego, 3 marca 1991 r.,  w czasie uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej jego pamięci, członkowie Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu w Rzeszowie  odczytali prośbę skierowaną do księdza biskupa Ignacego Tokarczuka, ordynariusza Diecezji Przemyskiej. Dotyczyła ona wszczęcia procesu informacyjnego o życiu i działalności „Pługa”, świadczącego o jego świętości i męczeństwie, jako czynności wstępnej do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

Po zakończeniu Mszy Świętej dalsze uroczystości odbyły się w alei Cieplińskiego, przy pomniku Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbył się uroczysty capstrzyk.

Po głównych uroczystościach na rzeszowskim Rynku odbył się piknik wojskowy. Pokaz sprzętu oraz punkty promocyjne wystawili żołnierze 3.PBOT i WKU Rzeszów oraz funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Zwiedzający mogli obejrzeć sprzęt wszystkich służb mundurowych Podkarpacia. 

Święto było okazją do wręczenia żołnierzom odznaczeń oraz pamiątkowych ryngrafów i monet z wizerunkiem Pułkownika.
Taką pamiątkę otrzymał m.in. dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Program obchodów

25 listopada:

  • 16.30 – Msza Święta w kościele św. Józefa na Staromieściu w Rzeszowie
  • 18.00 – uroczysty capstrzyk i apel pamięci przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie (al. Cieplińskiego)

26 listopada:

  • 12.00 – uroczystości rocznicowe: odegranie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe i odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego
  • 13.00 – 14.00 – piknik wojskowy na rzeszowskim Rynku

 

Z tej okazji polecamy: 

Broszura z serii „Patroni naszych ulic”

 
 
 

Łukasz Ciepliński „Pług” jest postacią, która stała się symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Ciepliński należał do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Poświęcił życie Polsce, której był wytrwałym obrońcą.

Walczył w wojnie obronnej 1939 r. od pierwszych dni walk do kapitulacji Warszawy. Kierował strukturami Armii Krajowej w rejonie Rzeszowa. Włączył się w konspirację antykomunistyczną, stając się z czasem jednym z jej przywódców. Przeszedł okrutne śledztwo, został zamordowany z wyroku sądu komunistycznego, a następnie wymazany z pamięci w czasach PRL. Dziś dzień jego śmierci obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry