Nawigacja

Aktualności

Sesja naukowa „W stronę Niepodległej – polska dyplomacja na drodze do traktatu wersalskiego” – Rzeszów, 29 listopada 2019

„W realiach roku 1919 traktat wersalski był dla Polski sukcesem” – brzmiało podsumowanie obrad sesji „W stronę Niepodległej – polska dyplomacja na drodze do traktatu wersalskiego”, która 29 listopada odbyła się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Inicjatorem wydarzenia był Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP.

Sesja wpisywała się w cykl działań samorządu województwa pn. „Spotkania z Niepodległą”, a jej współorganizatorami byli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.
Właściwą część sesji poprzedzała debata oksfordzka młodzieży licealnej, której przewodnim tematem była teza: Traktat wersalski – sukces polskiej racji stanu. Do debaty stanęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Licealnych z Leżajska. 
W trakcie sesji, której prelegentami byli uznani dla jej tematu historycy (dr hab. Krzysztof Kaczmarski, dr Krzysztof Kloc, prof. dr hab. Marek Kornat, dr hab. Jan Pisuliński prof. UR), poruszono liczne zagadnienia związane udziałem polskich dyplomatów na konferencji pokojowej w Paryżu, tworzeniem Armii Polskiej we Francji oraz z zabiegami dyplomatycznymi na rzecz włączenia terenów wschodniej Galicji do odrodzonego państwa polskiego.
W nawiązaniu do całej serii „Spotkań z Niepodległą”, obrady sesji ponownie przypomniały, że odzyskanie niepodległości było złożonym i długotrwałym procesem, który wymagał wysiłków i zaangażowania na wielu płaszczyznach. Rok 2020 będzie z kolei okazją do wspomnienia wielkiego sukcesu narodu polskiego, który 100 lat wcześniej musiał stanąć do obrony ledwo odbudowanego państwa przed inwazją bolszewicką.

Fot. UMWP

do góry