Nawigacja

Aktualności

VIII edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii” – Rzeszów, 18 października 2019

18 października 2019 r. o godz. 13.00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15 odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.

W uroczystości wzięli udział szanowni laureaci i ich rodziny, przedstawiciele władz parlamentarnych na czele z Ewą Leniart - wojewodą podkarpackim, która gościła nas w progach urzędu, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, wojska, dotychczasowi laureaci odznaczeni nagrodą Świadek Historii: Bogusława Wąs, Franciszek Batory, Marian Irzyk i Andrzej Zajdel, rzeszowskie środowiska kultury i nauki oraz media.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i tutaj na ziemi rzeszowskiej w sposób szczególny uhonorowano świadków trudnej historii, ale niezłomnej postawy. Trzy osoby bezpośrednio biorące udział w działaniach wojennych porucznik Tadeusz Lutak, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik kampanii wrześniowej, płk. pil. Tadeusz Henryk Rolski pilot Polskich Sił Powietrznych, uczestnik bitwy o Anglię, kpt. Stefania Obara sanitariuszka i żołnierz Armii Krajowej. A także pan Stanisław Szarzyński kultywujący pamięć o bohaterach „Polskich Termopil”, ofiarach zbrodni dokonanych na kresach południowo-wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich, dziennikarka Mirosława Filipczyk w swoich programach promująca tematykę historyczną związaną z Podkarpaciem oraz Romuald Rzeszutek regionalista, walczący o pamięć o „Żołnierzach Niezłomnych”.

Wyróżnienia wręczył Jan Baster, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Odczytał list prezesa Jarosława Szarka, w którym zwrócił się do laureatów: Świadek Historii to ktoś szczególny. Ktoś, kto przeżył określony czas i potrafi o nim zaświadczyć, potrafi zaangażować się w upamiętnienie tych wydarzeń. To ktoś zdolny do opowiadania historii z uwagi na jej ważność w budowaniu niezależnego i suwerennego państwa. Wyróżnieni dziś Świadkowie Historii niestrudzenie świadczą swoim życiem i poświęceniem o żarliwej miłości do ojczyzny, podejmują piękną pracę na rzecz wspólnotowej pamięci, stanowią inspirację i wzór dla przyszłych pokoleń”.

Szczególnymi gośćmi uroczystości byli płk. Arkadiusz Sypniewski dowódca 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy wraz ze swoimi żołnierzami. Jednostka ta w 2008 r. obrała za swojego patrona płk. pil. Tadeusza Henryka Rolskiego, byli także przedstawiciele  1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, a także Jerzy Strużyna i Mariusz Thomas z Klubu Krótkofalowców przy Towarzystwie Miłośników Torunia, którzy tworzą film o płk. pil. Tadeuszu Rolskim.

Uroczystości towarzyszył koncert w wykonaniu Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy pod batutą Jana Łaskarzewskiego oraz wystawy pełne rodzinnych pamiątek poświęcone laureatom nagrodzonym mianem „Świadek Historii”. 

Nagroda Honorowa „Świadek Historii” jest lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Kustosza Pamięci Narodowej”, jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby.

Laureatami VIII rzeszowskiej edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” zostali:

Mirosława Filipczyk
por. Tadeusz Lutak
kpt. Stefania Obara
Romuald Rzeszutek 
płk pil. Tadeusz Henryk Rolski - pośmiertnie
Stanisław Mieczysław Szarzyński

do góry