Nawigacja

Aktualności

„Filmowy wtorek z IPN w Kinie Zorza” – Rzeszów, 8 października 2019

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasił na film „Katyń. Ostatni świadek” w reżyserii Piotra Szkopiaka.

Opis Filmu:

Powojenny Bristol. Dziennikarz Stephen Underwood marzy o sławie i temacie, który wreszcie rozkręci jego karierę. Ta szansa rodzi się, gdy mężczyzna przypadkowo wpada na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w lokalnym obozie dla uchodźców. Podążając za dziennikarskim instynktem, Stephen dociera do informacji o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy. Thriller historyczny w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Robert Więckiewicz i Piotr Staramowski, Michael Gambon, Alex Pettyfer i Talulah Riley.

Reżyser filmu Piotr Szkopiak. Urodzony i wychowany w Anglii Polak, którego dziadek został zamordowany w Katyniu jako pierwszy filmowiec w taki sposób opowiedział światu o zbrodni katyńskiej. Szkopiak dobrze tłumaczy Brytyjczykom dramat Polaków. Wkłada w usta polskiego oficera krótki wykład o zakleszczeniu Polski przez nazistów i komunistów w 1939 roku, milczeniu na temat sowieckiej zbrodni w Katyniu dla dobra sojuszu Aliantów ze Stalinem oraz oddaniu Polski przez sojuszników sowieckim siepaczom. Udaje mu się oddać prawdę o tym jak Katyń był niewygodny dla nowych układów geopolitycznych. Szczególnie mocno wybrzmiewa zdanie mówiące o tym, że polskim żołnierzom odmówiono prawa do zwycięskiego przemarszu wraz z aliantami. By nie drażnić nowych okupantów Polski.

Projekcja odbyłą się 8 października 2019 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00 i poprzedzona została prelekcją historyczną. Organizatorem projektu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

 

do góry