Nawigacja

Aktualności

Wystawa o świętowaniu Niepodległości na Kongresie 60 Milionów – Jasionka, 30 sierpnia 2019

30 sierpnia 2019 r. odbyła się w G2A Arena, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce koło Rzeszowa druga już z kolei polska edycja Kongresu 60 Milionów. Ideą leżącą u podstaw kongresu - Globalnego Zjazdu Polonii jest integracja polskich środowisk biznesowych z całego świata. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków.

Program uatrakcyjniły również liczne przedsięwzięcia towarzyszące, w tym wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pt.: „Nie  zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie Niepodległości.”

Prezentowana wystawa jest bogato ilustrowana i w sposób chronologiczno-problemowy ukazuje to narodowe święto, wplecione w dzieje Polski, Polaków i Polonii w XX w. Autorzy wystawy: Jakub Izdebski i Jacek Magdoń z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, skupili swoją uwagę na tym, jak Święto Niepodległości funkcjonowało w różnych okresach najnowszych dziejów Polski. Pokazuje jak  i kiedy świętowano w II Rzeczpospolitej, czy udawało się czcić to święto w czasie II wojny światowej i w okresie PRL. Wystawa pokazuje jak wyglądało podtrzymanie tradycji 11. Listopada na emigracji.

Odbywający się cyklicznie w różnych miejscach świata Kongres 60 milionów  jest płaszczyzną międzynarodowej i międzypokoleniowej komunikacji w nowoczesnym wymiarze, przyczyniając się tym samym do integracji rozproszonej po świecie polskiej społeczności i zacieśnienia więzów, nie tylko o charakterze biznesowym.

Podczas kongresu Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprezentował stoisko, gdzie możan było zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą, nabyś książki, komiksy i gry edukacyjne. 

Więcej na: https://60mln.pl/y2019/rzeszow-2019/

Fot. Jacek Magdoń, Katarzyna Gajda-Bator

do góry