Nawigacja

Aktualności

Zmarł kpt. w stanie spoczynku Zbigniew Bielak - żołnierz Armii Krajowej

  • Kpt. Zbigniew Bielak - żołnierz Armii Krajowej

Z głębokim skutkiem zawiadamiamy, iż 13 sierpnia 2019 r. w wieku 93 lat odszedł na „Wieczną Wartę” w wieku 93 lat por. Zbigniew Bielak - żołnierz Armii Krajowej Okręgu AK Kraków, Podokręgu AK Rzeszów, Inspektoratu AK Rzeszów, Obwodu AK Rzeszów, Placówka Rudna Wielka.

Śp. por. Zbigniew Bielak ps. „Sław", rocznik 1926 służył w Armii Krajowej w okresie od 07.1942 - 01.1945. W strukturach AK pełnił funkcję łącznika, gdzie po przeszkoleniu brał udział w akcjach na niemieckie samochody wojskowe ulokowane w folwarku w Mrowli, skąd razem z kolegami wynosili broń, amunicje i odzienie wojskowe. Por. Bielak kolportował także prasę konspiracyjną między zaprzysiężonymi uczestnikami Ruchu Oporu na terenie Mrowli i Rudnej Wielkiej.

W lipcu 1944 r. po rozpoczęciu się „Akcji Burza” w Podokręgu AK Rzeszów por. Bielak wziął udział w zgrupowaniu na terenie wsi Bratkowice jako dowódca drużyny w kompanii Henryka Wojtana ps. „Bogumił”. W czasie akcji, która trwała do końca lipca 1944 r. razem z drużyną przemieszczał się po lasach, w okolicach Bratkowic, Bud i Poręb Kupieńskich. Por. Bielak brał udział w potyczce z wycofującymi się oddziałami niemieckimi na terenie folwarku w Budach. Jeszcze trakcie wojny był poszukiwany przez NKWD.
Po wojnie por. Bielak rozpoczął studnia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziel Leśnym. Po ukończeniu studiów w 1951 r. rozpoczął pracę w leśniczówce, następnie w lasach państwowych do końca 1991 r. Od 1991 r. por. Bielak był członkiem zwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego. Z ogromnym zaangażowaniem wypełniał przez lata obowiązek pamięci wobec bohaterów Armii Krajowej propagując wiedzę na temat ich działalności niepodległościowej pracując w Komisji Historycznej -Upamiętniania Historii AK.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą żałobną w dniu 16 sierpnia 2019 r. o godz. 12.30 w kaplicy Cmentarza Komunalnego Wilkowyja, ul. Cienista w Rzeszowie.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia - dyrektor i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

do góry