Nawigacja

Aktualności

O Polskim Państwie Podziemnym w Parku Historycznym w Bliźnie

Podczas X. Pikniku Historyczno-Militarnego w Bliźnie koło Ostrowa, otwarta została wystawa, Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939-1944/45,  będąca dziełem pracowników rzeszowskiego Oddziału IPN.

4 sierpnia 2019 r. uczestnicy  pikniku mogli zapoznać się z problematyką polskiej konspiracji cywilnej i wojskowej w okresie II wojny światowej. Na wystawie zaprezentowano polskie struktury państwowe pod dwiema okupacjami: niemiecką i sowiecką. Szczególny nacisk położono na działalność wywiadowczą związaną z rozpracowaniem niemieckich tajnych broni.

Park Historyczny Blizna zlokalizowany jest w małej podkarpackiej miejscowości, położona w gminie Ostrów (powiat ropczycko-sędziszowski), gdzie w okresie II wojny światowej (w latach 1943-1944) Niemcy zlokalizowali poligon SS, z którego wystrzeliwano niemieckie latające pociski V-1 i rakiety V-2. Teren poligonu został spenetrowany przez wywiad Armii Krajowej, a meldunki przekazane do Warszawy i Londynu. Podczas akcji „Burza” poligon w Bliźnie został zdobyty przez Armię Krajową, na który następnie wkroczyła Armia Czerwona oraz dotarła specjalna komisja aliancka (amerykańsko-brytyjska).

Niemcy, tworząc poligony na terenie Rzeszowszczyzny, wysiedlili ludność cywilną z pobliskich miejscowości. Na potrzeby poligonu SS utworzony został nazistowski obóz pracy w Pobliskim Pustkowie, w który zgładzono tysiące obywateli polskich, a także żołnierzy sowieckich.

Głównym wydarzeniem tegorocznego pikniku było widowisko teatralno-historyczne, oparte na wydarzenia Powstania Warszawskiego. Wśród wydarzeń towarzyszących był półmaraton – bieg na dystansie 5 i 21 km, skoki spadochronowe, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, Wojska Polskiego i Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP. Wprowadzenie historyczne w trakcie pikniku wygłosił Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału IPN, który także oprowadził zwiedzających po wystawie.

Fot. Mateusz Surman (Gminne Centrum Informacji w Skrzyszowie)

do góry