Nawigacja

Aktualności

Warsztaty edukacyjne poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego – Rzeszów, 1 sierpnia 2019

1 sierpnia 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprosił do swojej siedziby na warsztaty edukacyjne poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego.

W warsztatach uczestniczyli harcerze I i II Rzeszowskiej Drużyny Harcerzy, młodzież, rodzice z dziećmi, rodzina państwa Szpunar z piątką swoich dzieci na stałe mieszkająca w Anglii, a przebywająca w Rzeszowie na wakacjach.

Było wspólne śpiewanie piosenek Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek” - poety, żołnierza Armii Krajowej, który poległ w Powstaniu, a był związany z Podkarpaciem. „Ziutek" był osobą niezwykłą. Jego wspaniałe teksty świadczą o wielkiej wrażliwości, ale także dojrzałości i świadomości geopolitycznej. W okresie okupacji mieszkał na Rzeszowszczyźnie, skąd wyruszył w czerwcu 1944 r. do Warszawy. W Dębicy po raz ostatni spotkał się ze swoimi rodzicami: Józefem i Matyldą z d. Ottomańską, której w 1943 r. zadedykował słynny wiersz pt. „Dziś idę walczyć - Mamo". 

Podczas warsztatów podkreślano rolę dzieci i młodzieży jaką odegrały w walce z okupantem. Część z nich była przeszkolona w Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach, ale większość z nich zdobywała doświadczenie na warszawskich ulicach jako łącznicy, przewodnicy po kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi, a starsi z bronią w ręku pełnili służbę liniową na barykadach. Za Warszawę walczyły również młode kobiety jako sanitariuszki i łączniczki, stanowiły 20 procent uczestników powstania.

Były tez konkursy plastyczne, gry edukacyjne i zabawy. Nikt z uczestników nie odszedł bez nagrody. 

Całość zajęć poprowadziła pani Katarzyna Kyc z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry