Nawigacja

Aktualności

Gala finałowa ogólnopolskiego projektu „O tym nie można zapomnieć…” – 14 czerwca 2019

14 czerwca 2019 roku, w hali sportowej LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. gen. W. Andersa w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej 5/7, odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego projektu „O tym nie można zapomnieć…”, podsumowująca dziewięć edycji projektu (od roku szkolnego 2010/11), Projekt objęła patronatem  małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentowały Katarzyna Kyc i Judyta Trojanowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. 

Przez dziewięć lat projekt angażował  setki uczniów, dziesiątki nauczycieli i przynosił satysfakcję świadkom historii – osobom, które podczas II wojny światowej przeżyły olbrzymie tragedie i zechciały się podzielić wspomnieniami i udzielić wywiadu. Najlepsze fragmenty notacji co roku prezentowane były gościom z różnych krajów podczas uroczystości obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrȕck. Projekt zapoczątkował współpracę Instytutu Pamięci Narodwej z Miejscem Pamięci i Przestrogi w Ravensbrȕck.

W roku szkolnym 2018/19 do realizacji zadań objętych harmonogramem projektu przystąpiło 193 uczniów pod opieką 33 nauczycieli z 24 szkół (zespoły uczniowskie z ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych)

Rezultaty całorocznej pracy 29 uczniowskich zespołów, które zaprezentowały w finale sfilmowane przez siebie zwiastuny wywiadów, oceniała komisja ekspertów. Oceny dokonywali również sami uczniowie, przyznając punkty dla jakości sporządzonego trailera wywiadu oraz dla sposobu przedstawienia się publiczności przez zespół.

I miejsce zajęli uczniowie z Podkarpacia, z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Tyczynie - zespół w składzie: Anna Wilk, Karolina Kogut, Mateusz Szymla; opieka merytoryczna: Małgorzata Sochacka

Fot. Judyta Trojanowska

do góry