Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z historią w ramach „Akademii Niepodległości” – Łańcut, 14 czerwca 2019

14 czerwca 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum – Zamek w Łańcucie zaprosili mieszkańców Podkarpacia na spotkanie z historią w ramach projektu „Akademia Niepodległości”, które odbyło w budynku dawnego Kasyna Urzędniczego przy ul. Kościuszki 2 w Łańcucie. 

W ramach projektu historycy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zaprezentowali bardzo interesujące wykłady:

  •  „Generał Józef Dowbor-Muśnicki, bohater polskich Kresów – dr Rafał Sierchuła 
  •  „Zapomniane powstanie, rzecz o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” dr Adam Pleskaczyński 

Podczas spotkania odbyła się sprzedaż najnowszych publikacji wydanych przez IPN, a także promocje albumów, których współautorami są dzisiejsi prelegenci: 

  • Tobie Polsko, na śmierć i życie! Mogiły powstańców wielkopolskich poległych i zmarłych w latach 1918-1920” praca zbiorowa pod redakcją Adama Pleskaczyńskiego, 
  • „Józef Dowbor-Muśnicki 1867-1937” autorstwa Rafała Sierchuły i Wojciecha Jerzego Muszyńskiego                                                                                                                      
     

Akademia Niepodległości jest obliczonym na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cyklem spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składają się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszy drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, prelegenci sięgają do wątków lokalnych. Podejmują dyskusję, pogłębiają poszczególne kwestie, odsyłają do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom towarzyszy konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator
 

do góry