Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” – Rzeszów, 11 czerwca 2019

11 czerwca 2019 r. w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim kinie „Zorza”, odbył się pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reż. Denisa Delića.

Projekcję filmu poprzedziła ciekawa prelekcja historyczna, którą przedstawił Maciej Rędziniak z OBEN IPN Rzeszów.

Opis filmu:
„Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.
Film dozwolony od lat 13.

Było to ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą. Wszystkim kinomanom i uczestnikom Filmowych wtorków z IPN dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy już we wrześniu.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry