Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Zapomniane ogniwo – konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-1956” w Rudniku nad Sanem.

Tegoroczna wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej  „Zapomniane ogniwo – konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-1956” była pokazywana już w wielu miastach Polski. Obecnie została zaprezentowana w przestrzeni publicznej na rynku w Rudniku nad Sanem. Cieszy sie dużym zainteresowaniem i opieką mieszkańców. Właściciele sklepów i budynków użyteczności publicznej poszczególne jej panele prezentują na ulicy i w witrynach sklepowych, a w razie niesprzyjającej aury umieszczają je wewnątrz swoich lokali. 

Wystawa przypomina nieznane historie konspiracyjnych organizacji, które były tworzone spontanicznie i niezależnie przez młodzież w latach 1944/1945–1956. Szacuje się, że w tym czasie istniały przynajmniej 972 podziemne związki młodzieżowe, skupiające ok. 11 tys. członków. Zakładali je we wszystkich regionach uczniowie, studenci, młodzi robotnicy i chłopi w wieku 14–21 lat. Przyświecały im te same cele: przekonanie społeczeństwa do kontynuowania oporu i obrony własnego systemu wartości. Zasadniczym jednakże zadaniem było odzyskanie niepodległości, rozumianej jako warunek restytucji wolności osobistej.

Projekt IPN ma na celu przypomnieć powojenną działalność członków młodzieżowego podziemia – tytułowego zapomnianego ogniwa w walce o niepodległość Polski z komunizmem.

Fot. Anita Gietka

do góry